МПЦ - ОА Европска епархија
  • Партизански Одреди бр. 12 1000 Скопје
  • +38923111225
  • kabinet@mpee.mk
Недела 14 – та по Педесетница,  МПЦО „Свети Наум Охридски“ Тринген​

Недела 14 – та по Педесетница, МПЦО „Свети Наум Охридски“ Тринген​

На 02.09.2018 година, Недела 14 – та по Педесетница, св. пр. Самуил.  МПЦО „Свети Наум Охридски“ Тринген​ Во чест на Пресветата Мајка Богородица ! Неговото високопреосвештенство, Митрополитот&nb...

Св. пр.Илија – Илинден

Св. пр.Илија – Илинден

Св. пр. Илија - Илинден во „Св. Богородица“ и „Св.Атанасиј“ Лешок На 02.08.2018 година, Св. пр.Илија – Илинден, Митрополитот Европски г. Пимен на покана на надлежниот архиереј на Тетовско-гостиварската епархиј...

Светата Причест

Светата Причест

Нашиот Спасител, Господ Исус Христос, има кажано за Светата Тајна Причест: „Вистина, вистина ви велам: Ако не го јадете Телото на Синот Човечки и не ја пиете Крвта Негова, немате живот во себе. Кој го јаде Моето Тело и ја пие Мојата Крв, и...

† Оние кои ќе им пријдат на страдалниците природно Му се приближуваат на Бог, зашто Бог е секогаш покрај своите чеда кои страдаат.
- Старец Пајсиј Светогорец