• Партизански Одреди бр. 12 1000 Скопје
  • +38923111225
  • kabinet@mpee.mk

ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - ВЕЛИГДЕН


 

Возљубени браќа и сестри,
 

ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - ВЕЛИГДЕН
 

Надлежниот Архиереј на Европската епархија, Неговото Високопреосвештенство Митрополит европски г-дин Пимен ќе чиноначалствува во Република Италија.
 

Распоред на богослужбите:
 

 МПЦО „Св. Прохор Пчински и Св.Ап. Вартоломеј“ - Пјаченца

02.05.2024г. - ВЕЛИКИ ЧЕТВРТОК

- СВЕТА АРХИЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА СО ПОЧЕТОК ОД 9.30ч.

- УТРЕНА БОГОСЛУЖБА И ЧИТАЊЕТО НА 12 МНОГУСТРАДАЛНИ ЕВАНГЕЛИЈА СО ПОЧЕТОК ОД 19.00ч.
 

03.05.2024 г. - ВЕЛИКИ ПЕТОК

- ПОГРЕБЕНИЕТО ХРИСТОВО И ЧИТАЊЕ НА СТАТИИТЕ СО ПОЧЕТОК ОД 19.00ч
 

НА ВЕЛИКИ ЧЕТВРТОК И ВЕЛИКИ ПЕТОК СО БОГОСЛУЖЕНИЈАТА ЌЕ ЧИНОНАЧАЛСТВУВА НАШИОТ НАДЛЕЖЕН МИТРОПОЛИТ ЕВРОПСКИ ЕВРОПСКИ Г. ПИМЕН, ВО СОСЛУЖЕНИЕ НА ОТЕЦ КЛИМЕНТ


МПЦО „Св.Архангел Михаил“ - Неиве

04.05.2024г. - ВЕЛИКА САБОТА

- СВЕТА ПАСХАЛНА ЛИТУРГИЈА СО ПОЧЕТОК ОД 23.30ч

05.05.2024г. - ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО

- ПАСХАЛИЈА СО ПОЧЕТОК ОД 10.30ч.
 

06.05.2024г.-  ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО-ВТОР ДЕН 

- СВЕТА АРХИЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА СО ПОЧЕТОК ОД 9.30ч.


СО БОГОСЛУЖЕНИЈАТА ЌЕ ЧИНОНАЧАЛСТВУВА НАШИОТ НАДЛЕЖЕН МИТРОПОЛИТ ЕВРОПСКИ ЕВРОПСКИ Г. ПИМЕН, ВО СОСЛУЖЕНИЕ НА ОТЕЦ МИХАЈЛО
 
Со вера и надеж во Христа!