МПЦ - ОА Европска епархија
  • Партизански Одреди бр. 12 1000 Скопје
  • +38923111225
  • kabinet@mpee.mk
Соопштение -  Светиот Архијерејски Синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија

Соопштение - Светиот Архијерејски Синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија

Соопштение (01.04.2022 11:33) Светиот Архијерејски Синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (САС на МПЦ – ОА), разгледувајќи ги официјaлните резултати на пописот на населението, изразува сомневање во неговата стат...

Божиќно послание на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

Божиќно послание на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

† СТЕФАН, по милоста Божја, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва, заедно со Светиот Архиерејски Синод, по повод Божикните празнувања, испраќа мир и благослов од Бога до свештенослужителите, до монаштвото и до сите чеда на Ма...

Митрополит Европски Пимен – Беседа за св.Петнаесет

Митрополит Европски Пимен – Беседа за св.Петнаесет

Храм св. Петнаесет Тивериополски маченици во Струмица Св. 15 И еве денес пак се собираме молитвено да им се обратиме на Петнаесетте Тивериополските свети маченици зашто и за пофалба и за крепост ги имаме. И на нивниот подвиг се сеќаваме...