МПЦ - ОА Европска епархија
  • Партизански Одреди бр. 12 1000 Скопје
  • +38923111225
  • kabinet@mpee.mk
Типик за Великите пости

Типик за Великите пости

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополит европски господин ПИМЕН! „Молитвата е бессилна доколку не е заснована на постот, и постот е бесплоден доколку од него не потече молитва“ (Преподобен Марко Подвижник)...

Посета на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан на Рим и Ватикан придружуван од Митрополитот Европски г. Пимен

Посета на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан на Рим и Ватикан придружуван од Митрополитот Европски г. Пимен

По повод 1155-годишнината од блаженото упокојување на Сесловенскиот просветител свети Кирил Солунски, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан отпатува за Рим, каде што  утре ќе отслужи Молебен на гробот на негови...

Велигденско Послание: Љубовта е единствениот лек против злото

Велигденско Послание: Љубовта е единствениот лек против злото

Да Му благодариме на Бога, Кој ни дарува победа преку нашиот Господ Исус Христос.   Возљубени празникољупци, Денес торжествуваме и празнично Го величаме Христа воскреснатиот, Кој ја уништи смртта и го порази адот, Кој умрените ги ос...