МПЦ - ОА Европска епархија
  • Партизански Одреди бр. 12 1000 Скопје
  • +38923111225
  • kabinet@mpee.mk
 Петнаесетта недела по Педесетница - Преп. Пимен Велики

Петнаесетта недела по Педесетница - Преп. Пимен Велики

На 09.09.2018 година, кога црквата го празнува Преп. Пимен Велики, надлежниот Архиереј на Европската епархија, Неговото Високопреосвештенство Митрополит европски г-дин Пимен, во сослужение со отец Климент, отслужија Света Златоустова литург...

Недела 14 – та по Педесетница,  МПЦО „Свети Наум Охридски“ Тринген​

Недела 14 – та по Педесетница, МПЦО „Свети Наум Охридски“ Тринген​

На 02.09.2018 година, Недела 14 – та по Педесетница, св. пр. Самуил.  МПЦО „Свети Наум Охридски“ Тринген​ Во чест на Пресветата Мајка Богородица ! Неговото високопреосвештенство, Митрополитот&nb...

Св. пр.Илија – Илинден

Св. пр.Илија – Илинден

Св. пр. Илија - Илинден во „Св. Богородица“ и „Св.Атанасиј“ Лешок На 02.08.2018 година, Св. пр.Илија – Илинден, Митрополитот Европски г. Пимен на покана на надлежниот архиереј на Тетовско-гостиварската епархиј...