МПЦ - ОА Европска епархија
  • Партизански Одреди бр. 12 1000 Скопје
  • +38923111225
  • kabinet@mpee.mk
Каде е ЉУБОВТА во нас?

Каде е ЉУБОВТА во нас?

Не ни е татко а го сакаме повеќе од татко, не ни е крвна рода а го сакаме повеќе од братот наш, стана дел од многу наши фамилии ... Ете таков е незлобив и полн со љубов отецот наш. Ах,бре луѓе ... Зарем не се плашиме од Бога ? Или ќе си нап...

МПЦО „Свети Кирил и Методиј“ Дортмунд

МПЦО „Свети Кирил и Методиј“ Дортмунд

На 09 09 2018г. кога св.Православна Црква го празнува празникот св.Пимен Велики и св.Фануриј во Црквата во Дортмунд посветена на св.браќа Кирил и Методиј се оддржа св.Литургија на која присуствуваа многу голем број на верен народ. По завршувањето на...

 Петнаесетта недела по Педесетница - Преп. Пимен Велики

Петнаесетта недела по Педесетница - Преп. Пимен Велики

На 09.09.2018 година, кога црквата го празнува Преп. Пимен Велики, надлежниот Архиереј на Европската епархија, Неговото Високопреосвештенство Митрополит европски г-дин Пимен, во сослужение со отец Климент, отслужија Света Златоустова литург...

† Оние кои ќе им пријдат на страдалниците природно Му се приближуваат на Бог, зашто Бог е секогаш покрај своите чеда кои страдаат.
- Старец Пајсиј Светогорец