МПЦ - ОА Европска епархија
  • Партизански Одреди бр. 12 1000 Скопје
  • +38923111225
  • kabinet@mpee.mk
МПЦО „Свети Кирил и Методиј“ Дортмунд

МПЦО „Свети Кирил и Методиј“ Дортмунд

На 09 09 2018г. кога св.Православна Црква го празнува празникот св.Пимен Велики и св.Фануриј во Црквата во Дортмунд посветена на св.браќа Кирил и Методиј се оддржа св.Литургија на која присуствуваа многу голем број на верен народ. По завршувањето на...

 Петнаесетта недела по Педесетница - Преп. Пимен Велики

Петнаесетта недела по Педесетница - Преп. Пимен Велики

На 09.09.2018 година, кога црквата го празнува Преп. Пимен Велики, надлежниот Архиереј на Европската епархија, Неговото Високопреосвештенство Митрополит европски г-дин Пимен, во сослужение со отец Климент, отслужија Света Златоустова литург...

Недела 14 – та по Педесетница,  МПЦО „Свети Наум Охридски“ Тринген​

Недела 14 – та по Педесетница, МПЦО „Свети Наум Охридски“ Тринген​

На 02.09.2018 година, Недела 14 – та по Педесетница, св. пр. Самуил.  МПЦО „Свети Наум Охридски“ Тринген​ Во чест на Пресветата Мајка Богородица ! Неговото високопреосвештенство, Митрополитот&nb...