МПЦ - ОА Европска епархија
  • Партизански Одреди бр. 12 1000 Скопје
  • +38923111225
  • kabinet@mpee.mk
Митрополит Европски Пимен – Беседа за св.Петнаесет

Митрополит Европски Пимен – Беседа за св.Петнаесет

Храм св. Петнаесет Тивериополски маченици во Струмица Св. 15 И еве денес пак се собираме молитвено да им се обратиме на Петнаесетте Тивериополските свети маченици зашто и за пофалба и за крепост ги имаме. И на нивниот подвиг се сеќаваме...

Типик за Рожденственските (Божиќните) пости

Типик за Рожденственските (Божиќните) пости

Божиќен пост На 28.11.2021г. започнува Божиќниот пост кој според типикот на МПЦ се пости: - среда и петок  - строг пост - понеделник, вторник и четврток - пост на масло - сабота и недела - масло, вино и риба. Лесни и од Бога благ...

Велигденско послание ‘21

Велигденско послание ‘21

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ,  МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА...