• Партизански Одреди бр. 12 1000 Скопје
  • +38923111225
  • kabinet@mpee.mk

ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - ВЕЛИГДЕН


Возљубени браќа и сестри,

ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - ВЕЛИГДЕН,
надлежниот Архиереј на Европската епархија, Неговото Високопреосвештенство Митрополит европски г-дин Пимен ќе чиноначалствува во Италија.

Распоред на богослужбите:

⛪️МПЦО „Св. Прохор Пчински“- Пјаченца
☦️ВЕЛИКИ ЧЕТВРТОК, 25.04.2019 год.
Света архиерејска литургија и маслосвет со почеток од 9:30 час.

⛪️МПЦО „Свети Архангел Михаел“- Неиве, 
☦️ВЕЛИКИ ЧЕТВРТОК, 25.04.2019 год.
- Читање на 12 страдални Евангелија,
изнесување на Распетие Христово, со почеток во 20:00 час.

⛪️МПЦО „Свети Архангел Михаел“- Неиве, 
☦️ВЕЛИКИ ПЕТОК, 26.04.2019 год.
-Оплакување Христово - Плачот на Пресвета Богородица,
(чин на погребение, статии на Велики Петок), со почеток во 20:00ч.

⛪️МПЦО „Св. Прохор Пчински“- Пјаченца
☦️ВЕЛИКА САБОТА, 27.04.2019 год.
-Повечерие и литија (опход) околу црквата, со почеток во 23:30ч.
-Објавување на Воскресение Христово и почеток на Воскресенската богослужба-света Литургија во 24:00ч.

☦️НЕДЕЛА, 28.04.2019г. 
ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - ВЕЛИГДЕН - Велигденска богослужба - почеток во 10:00ч.   

⛪️ Второ Воскресение (Мерано)

Во сослужение на свештениците, отец Климент и отец Михајло

Со вера и надеж во Христа!