• Партизански Одреди бр. 12 1000 Скопје
  • +38923111225
  • kabinet@mpee.mk

СВ. АРХИЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА ВО „СВ.ПРОХОР ПЧИНСКИ-ПЈАЧЕНЦА“

Пјаченца,18.05.2019г. сабота, ден кога св. Православна Црква ги празнува св.вмч-ка Ирина, преп.Мартин и Ираклиј.

Во Црквата „Св.Прохор Пчински-Пјаченца“ , Р.Италија се оддржува св.Архиерејска литургија по повод Европското годишно собрание.


Со службата чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г.Пимен во сослужение на Митрополитот Полјански г.Јаков и свештеници од Европската Епархија.

,