• Партизански Одреди бр. 12 1000 Скопје
  • +38923111225
  • kabinet@mpee.mk

Петнаесетта недела по Педесетница - Преп. Пимен Велики

На 09.09.2018 година, кога црквата го празнува Преп. Пимен Велики, надлежниот Архиереј на Европската епархија, Неговото Високопреосвештенство Митрополит европски г-дин Пимен, во сослужение со отец Климент, отслужија Света Златоустова литургија во Македонската православна црковна општина „Свети Прохор Пчињски“ во Пјаченца Италија. Каде и воедно Митрополит европски  Пимен, го прослави својот именден.

Високопреосвештенејши владико,

Честит и вековит нека Ви е именденот.

На многаја лета!