МПЦ - ОА Европска епархија
  • Партизански Одреди бр. 12 1000 Скопје
  • +38923111225
  • kabinet@mpee.mk
ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - ВЕЛИГДЕН

ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - ВЕЛИГДЕН

  Возљубени браќа и сестри,   ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - ВЕЛИГДЕН   Надлежниот Архиереј на Европската епархија, Неговото Високопреосвештенство Митрополит европски г-дин Пимен ќе чиноначалствува во Република Италија.  ...

Типик за Великите пости

Типик за Великите пости

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополит европски господин ПИМЕН! „Молитвата е бессилна доколку не е заснована на постот, и постот е бесплоден доколку од него не потече молитва“ (Преподобен Марко Подвижник)...

Посета на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан на Рим и Ватикан придружуван од Митрополитот Европски г. Пимен

Посета на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан на Рим и Ватикан придружуван од Митрополитот Европски г. Пимен

По повод 1155-годишнината од блаженото упокојување на Сесловенскиот просветител свети Кирил Солунски, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан отпатува за Рим, каде што  утре ќе отслужи Молебен на гробот на негови...