МПЦ - ОА Европска епархија
  • Партизански Одреди бр. 12 1000 Скопје
  • +38923111225
  • kabinet@mpee.mk
Воскресение Христово - МПЦО „Св. Прохор Пчински“ - Пјаченца Република Италија

Воскресение Христово - МПЦО „Св. Прохор Пчински“ - Пјаченца Република Италија

Воскресение Христово  Во предвечерието на најголемиот Христијански празник – Воскресение Христово, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Европски г. Пимен, во Црковниот храм „Св. Прохор Пчински&ldqu...

Велигденско послание

Велигденско послание

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ,  МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА...

ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - ВЕЛИГДЕН

ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - ВЕЛИГДЕН

Возљубени браќа и сестри, ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - ВЕЛИГДЕН, надлежниот Архиереј на Европската епархија, Неговото Високопреосвештенство Митрополит европски г-дин Пимен ќе чиноначалствува во Италија. Распоред на богослужбите: ⛪️МПЦО „...