• Партизански Одреди бр. 12 1000 Скопје
  • +38923111225
  • kabinet@mpee.mk

Црковна делегација во Рим во чест на Светите Кирил и Методиј

Од денеска до 25-ти овој месец црковна делегација во Рим ќе бидат неговото високопреосвештенство митрополитот европски г. Пимен и неговото високопреосвештенство митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и отец Митко Газинковски од Македонската православна црква-Охридска архиепископија  придружувани од директорот на Комисијата за односи со верски заедници Даријан Сотировски.


Каде воедно на празникот на Сесловенските просветители и рамноапостоли Св. Кирил и Методиј во базиликата „Сан Клементе“ во Рим ќе се одржи молебен на гробот на Св. Кирил.